Jak trénovat poslech v angličtině při sledování filmů a seriálů
Nevím jak vy, ale já vcelku ráda využívám strategii „to kill two birds with one stone” (v češtině zabít dvě mouchy jednou ranou) a představa, že se něco učím, zatímco se bavím mi je velmi příjemná. V tomhle článku proto nabízím návod, jak trénovat poslech u sledování filmů a neumřít u toho.
V první řadě mi přijde hodně důležité se zamyslet nad tím, jestli chcete trénovat poslech nebo se „prachobyčejně” bavit. Pokud je to to druhé, přestaňte číst návody, vyberte si film nebo seriál podle dle nálady, zapněte, co zrovna chcete či potřebujete (české audio, české titulky, anglické titulky) a užijte si ho.
Jak si vybrat ten správný film nebo seriál pro poslech?
Při výběru filmů a seriálů se nabízí několik potencionálních zádrhelů:
Nový nebo známý?
Pokud jste vybraný film nebo seriál už viděli, znáte děj a můžete se tak soustředit na detaily (fráze, gramatika, akcent). Je to proto jednodušší. Oproti tomu pokud chcete sledovat film nebo seriál poprvé, budete se spíš soustředit na celý kontext a detaily vám uniknou. Don’t take me wrong - oba dva typy poslechů jsou důležité a ve výuce se používají, takže je fajn experimentovat.
Jaký žánr je nejlepší?
Asi nejjednodušší žánr, na kterém můžete poslech v angličtině trénovat je samozřejmě komedie nebo drama o běžném životě. Co v komediích určitě potrénujete je „obyčejný“ každodenní jazyk. Jen i tady pozor - často jsou právě v komediích různé slovní hříčky a porozumět jim může být trochu výzva.
Chcete-li potrénovat poslech specifického jazyka či dokonce žargonu (= specializovaná terminologie spojená s určitou oblastí), doporučuju si najít film nebo seriál právě na dané téma. Z hlavy mě napadá třeba film „The Lincoln Lawyer”, u kterého jsem si já zapla české titulky, protože to můj mozek nedával. Je tedy potřeba myslet na to, že vám sledování filmů či seriálů tohoto typu vezme víc energie.
A co pohádky? Často se doporučují právě ty. Výhodou dětských seriálů či filmů je určitě srozumitelný jazyk. Co se týče slovní zásoby, tak tady vás asi trochu zklamu - v pohádkách je totiž také „specifický“ jazyk - ten dětský.
Vezměme si třeba Peppu Pig- při sledování se naučíte slova a obraty, které jsou „důležité” pro děti (puddle, lucky dip, school fair), ale dospělí je ne úplně často použijí. Nehledě na fakt, že učení má být zábava a tak pokud nejste fanoušek animovaných seriálů pro děti, najděte si jiný zdroj.
Co udělat ještě před tím, než film pustíte?
Film nebo seriál už máte vybraný a víte, že chcete trénovat poslech. Co teď? Poslech totiž může být vcelku náročná disciplína a protože se nechceme hned napoprvé úplně odrovnat, doporučuju to dělat nějak takhle:
Stanovte si jak dlouho (klidně 1-2 min) a jak často (třeba každých 15 - 20 minut) poslech procvičujete.
Nemá totiž úplně cenu si dát hned napoprvé celý film nebo seriál v angličtině bez titulků. Ano, poslech totiž nenatrénujete tím, že si pustíte anglické titulky. Náš mozek si rád a často vybírá to, co je pro něj jednodušší. Proto pokud zapnete titulky (a je jedno jaké), tak si můžete po chvíli všimnout, že čtete.
Když půjdete cestou druhého extrému a pustíte si hned celý film nebo seriál bez titulků, tak vás nejen vyčerpá, ale přestane vás bavit a ještě se budete na konci celého procesu cítit frustrovaní (been there, done that). A šance, že se k tomu v budoucnu vrátíte je vcelku malá.
Are you ready? Let’s watch!
Zapněte film a až budete připraveni, vypněte titulky (nechceme procvičovat čtení, ale poslech) , zapněte anglické znění a soustřeďte se na poslech. Prvních pár vteřin to může být trochu náročných, protože nám vždycky chvíli trvá, než si zvykneme na mluvu - intonaci, akcent, rychlost. Proto to nevzdávejte po prvních pár vteřinách.
Po stanoveném čase si můžete film zastavit a vědomě zrekapitulovat, jak těžké / lehké to bylo a co jste se dozvěděli. Je v pořádku, že jste nerozuměli každému slovu - to občas ani já. Je důležité myslet totiž na to, že film je umělecké dílo a jazyk v něm je více či méně upravený.
Teď přichází na řadu relax. Zapněte, co je pro vás příjemné (titulky, audio) a užijte si film po dobu, kterou jste si stanovili na začátku. Tenhle časový úsek vám pomáhá doplnit skládačku o ty informace, které vám třeba utekly nebo nebyly tak jasné.
Až budete znovu připraveni trénovat poslech, vypněte titulky, zapněte anglické znění a opakujte celý proces. Čím častěji se poslechu vystavujete, tím jednodušší pro vás bude. Jen samozřejmě myslete na to, že s každým novým hlasem vám může chvíli trvat si na něj zvyknout.
Mám hotovo. Co dál?
Je to stejné jako s tím pravidelným cvičením - když chcete být fit, musíte se pravidelně hýbat. K tomu, abyste byli lepší v poslechu je potřeba ho pravidelně trénovat. Zároveň je závěrem potřeba také říct, že procvičování poslechu vám mluvený projev prostě nezlepší. Poslech určitě zlepší vaší pasivní angličtinu, ale tu aktivní - mluvení a psaní - musíte trénovat právě tím mluvením nebo psaním.
Mluvení můžete trénovat v našich lekcích - nabízíme buď individuální lekce, 8týdenní konverzační kurzy Meet & Speak a nebo jednorázové konverzační lekce, které fungují na principu jógových lekcí. Zarezervujete si čas a téma o kterém chcete mluvit a mluvíte.