Jak procvičovat čtení v angličtině v omezeném čase
Naučit se nový jazyk je stejné jako si zlepšit fyzickou kondici. Je potřeba se tou aktivitou obklopit. Pokud se chcete učit jazyk, nestačí mít jednu nebo dvě hodiny týdně. Každý den je potřeba udělat něco malého k tomu, abychom se posunuli dál a rozuměli angličtině lépe. A stejně jako u fyzické kondice, i jazyk je potřeba stále procvičovat, abychom si drželi jistou úroveň. V tomhle příspěvku vám dám tipy na to, jak si procvičit čtení i když máte jenom 5 minut denně.
Mám 5 minut času na čtení v angličtině
Komentáře
Čtěte si komentáře pod videem na YouTube nebo pod příspěvky na sociálních sítích. První komentáře jsou obvykle ty, které dostaly nejvíc “liků” a jsou často zajímavé nebo vtipné. Další výhodou je použitý jazyk. Komentáře může napsat kdokoliv a proto v nich najdeme vcelku jednoduchý jazyk.
Memes
Memes jsou dalším bezva zdrojem pro čtení v angličtině. Stejně jako komentáře často obsahují jednoduchý jazyk, jsou vtipné a čtení memes zabere zlomek sekundy. Některé memes můžete najít na mých oblíbených účtech na Instagramu @mytherapistsays nebo @sarcasm_only.
Mám 10 minut času na čtení v angličtině
Recepty
Příště až budete tápat co uvařit, zkuste si recept vygooglit místo v češtině v angličtině. Kromě toho, že v angličtině toho najdete víc, tak si procvičíte slovíčka spojená s vařením. Moje oblíbený recepty jsou zde: Mongolian Beef nebo všechno italské.
Novinové články dle vaší jazykové úrovně (News in Levels)
Pokud si ještě netroufnete na klasické zahraniční noviny, můžete zkusit i lektory oblíbenou stránku News in Levels. Jedná se o aktuální články, které jsou často napsány ve třech různých jazykových úrovních. Každý si tak najde své. Články obsahují i audio stopu, takže si můžete i články poslechnout a procvičit poslech a výslovnost.
Mám 15 a více minut času na čtení v angličtině
Klasické novinové články
Jste-li rádi v obraze o trochu dřív než ostatní, doporučuji četbu zahraničních médií. Tady stojí za zmínku BBC News, Independent, Glamour UK (magazine for women), Upworthy (magazine about the best of humanity) nebo Condé Nast Traveller.
Čtení knih nebo e-booků v angličtině
Chcete-li se čtení v angličtině věnovat víc, doporučuji si najít knížku, která vás bude bavit a každý den jí věnovat 15 minut. Je to lepší strategie než věnovat čtení jednu hodinu týdně.
Při výběru knihy (beletrie) je třeba pamatovat na to, že kniha je umělecké dílo a proto jazyk v ní používaný může být obtížnější na pochopení. Zní totiž líp psát o “košaté lípě” než o “velkém stromu”.
Občas může na zjednodušení pomoct, když je kniha psaná neanglicky mluvícím autorem. Moje zatím nejoblíbenější kniha tohoto roku je “The Island of Missing Trees” od Elif Shafak.
Při čtení knih je důležité myslet na to, že nemá cenu si hledat každé slovo, kterému nerozumíte. Já osobně zastávám strategii, že si přečtu celou větu či odstavec a pokud pořád nerozumím, tak si slovo překládám.
Zjednodušená četba a dvojjazyčná četba
Pro jedince, kteří se ještě úplně necítí na “full English book”, může být vhodná tzv. zjednodušená nebo dvojjazyčná četba. Zjednodušená četba jsou knihy, které jsou napsány pro určitou úroveň jazyka. Můžeme si tak vybrat třeba Malého prince nebo Robinsona Crusoe i když je vaše úroveň jen A1/A2. Začít se zjednodušenou četbou můžete již v úplných začátcích učení se cizího jazyka,
Dvojjazyčná četba je četba, kdy je na jedné straně text anglicky a na druhé protější straně text česky. Některé dvojjazyčné knihy obsahují i aktivity k procvičení jazyka. U dvojjazyčné četby ale pozor, aby nám oči při prvním jasném neporozumění neutekly na stranu s překladem. Mozek je potřeba trénovat a nad významem se zamýšlet.